Dorost Dukly Praha – Přeborník republiky dorostu v roce 1959

4. 7. 2024 | Miloslav Jícha

V měsíci červenci uplyne již 65 let, kdy dorostenci Dukly Praha (trenér Bohumil MUSIL) poprvé získali titul „Přeborníka dorostu republiky“.

Naši dorostenci se v tomto roce do finálového utkání o Přeborníka dorostu republiky probojovali již potřetí. Poprvé to bylo v roce 1957, kdy byl naším soupeřem dorost TJ Jiskra Gottvaldov. O rok později se naši dorostenci opět probojovali až do finále, kde našim úspěšnějším soupeřem byli dorostenci TJ Baník Kladno.

V tomto roce se titul poprvé odstěhoval na Strahov, mezi posledních osm dorosteneckých mužstev se probojovala čtyři pražská dorostenecká mužstva – to bylo nakonec největším překvapením.

Semifinále:
  • Dukla Praha – Tatran Prešov 2:2 a 3:1
  • TJ Gottwaldov – Spartak Praha Sokolovo 2:2 a 4:0

První finálové utkání se uskutečnilo dne 11. 7. 1959 na hřišti TJ Gottwaldov na Letné mezi TJ Gottwaldov (trenér Jaroslav KULICH) – Dukla Praha s výsledkem 1:2 (1:2). Utkání spolehlivě řídil mezinárodní rozhodčí Martin MACKO z Bratislavy. Jmenovaný rozhodčí byl nominován na MS 1958 ve Švédsku. Vedoucí branka domácího celku padla již v 10. minutě a jejím autorem byl hráč Farmačka. V 16. minutě hosté zásluhou Václava Diviše vyrovnali stav utkání na 1:1. Rozhodující branku střetnutí vstřelil ve 24. minutě František Jílek a upravil stav na konečných 2:1 v náš prospěch. Utkání sledovalo tři tisíce diváků.

Odvetné utkání se uskutečnilo dne 18. 7. 1959 na Armádním stadionu v Praze na Strahově. Utkání objektivně řídil mezinárodní rozhodčí Alois Obtulovič z Rožumberoka. Toto střetnutí skončilo vysokým vítězstvím dorostenců Dukly Praha v poměru 7:0 (3:0). Branky vítězů vstřelili: Josef JELÍNEK 3x, František JÍLEK 2x, Václav DIVIŠ 1x a Jiří HOLAKOVSKÝ 1x. V hledišti bylo opět na tři tisíce diváků.

Na prvním zisku dorosteneckého titulu Dukly Praha, který je v dosavadní historii našeho klubu zatím i posledním se podíleli tito dorostenci:

Brankáři: Ctibor ŠINDELÁŘ, Václav DYK a Josef HAVLÍČEK

Obránci: Jindřich HESS, Milan ŠKRABÁNEK, František TICHÝ, Antonín HOLEČEK a Leo POSPÍŠIL

Záložníci: Antonín KORBELÁŘ, Václav HORÁK a Petr ERBAN

Útočníci: Václav DIVIŠ, František JÍLEK, Jiří HOLAKOVSKÝ, Ferdinand DVOŘÁK, Josef JELÍNEK a Jiří JÍLEK

Po ukončení dorosteneckého věku se někteří naši dorostenci stali platnými hráči prvoligových a druholigových mužstev dospělých.